Czynsz za mieszkanie

Przeglądając stare szpargały znalazłem kwit opłat za mieszkanie z czerwca 1961 roku.

Przedsiębiorstwo wybudowało w Oliwie dla swoich pracowników 2 wieżowce o 9 kondygnacjach.

Do tego drugiego, po długiej walce o przydział, do mieszkania o powierzchni 52 m2 2 pokojowego wprowadziłem się z rodziną w lipcu 1961 r. Moimi sąsiadami byli koledzy: pracownicy warsztatów, biur, kierowcy, ładowacze.

Każdy pracownik, który dostał mieszkanie musiał wpłacić kaucję gwarancyjną w wysokości 3 miesięcznych pensji. Ja wpłaciłem 5368 złotych. Po pewnym czasie wywalczyliśmy i obniżono nam kaucję do 2 miesięcznych pensji, a nadpłaconą kwotę zwrócono.

Poniżej zamieszczam kwit opłat za mieszkanie z czerwca 1961 roku. I moje zarobki w roku 1961.

Pasek opłat za mieszkanie, czerwiec 1961

Tabelka opłat za mieszkanie w 1961 roku

W Gdańskim Przedsiębiorstwie Transportu Budowlanego pracowałem w warsztacie samochodowym w charakterze tokarza. W 1961 roku miałem przepracowane około 10 lat.

Do czasu przejścia 1982 roku na emeryturę przepracowałem moim przedsiębiorstwie ponad 30 lat.

Warto podkreślić, że przez całe swoje długie życie nigdy nie należałem do żadnej partii. Nie można mnie zaliczyć do „komuchów”.

O tym, jak się żyło w PRL-u powinny świadczyć fakty. Przytaczam na łamach mojego bloga ten fakt i zapraszam do skomentowania wszelkiej maści przeciwników PRL-u.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>